Opieka nad bliską osobą, która zmaga się z poważną chorobą, niepełnosprawnością lub wymaga stałej pomocy, stanowi trudny okres w życiu każdego człowieka. Opiekunowie często czują się zagubieni, zwłaszcza gdy niespodziewanie muszą podjąć się opieki nad osobą, której stan zdrowia nagle się pogorszył. W takich sytuacjach wielu z nich nie wie, gdzie szukać wsparcia ani z kim porozmawiać o swoich trudnościach. Kluczowe staje się wtedy uzyskanie informacji o dostępnej pomocy, która umożliwi rodzinie, przyjaciołom czy bliskim odpowiednie zadbanie o chorego.
Oferta pomocy szkoleniowej pn. ,,PoMOCna Dłoń” obejmuje wsparcie w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji nad osobą chorą, ale ważne miejsce zajmuje również wsparcie dla opiekunów, tak aby mogli lepiej radzić sobie z emocjami, które ich przepełniają.
Oferowana jest pomoc w takich tematach jak:
• co zrobić kiedy nagle osoba bliska wymaga całodobowej opieki;
• jak przygotować pokój dla osoby niesamodzielnej;
• jak pielęgnować chorego leżącego;
• jakie sprzęty rehabilitacyjne pomagają w opiece nad osobami niesamodzielnymi;
• jak zapobiegać powikłaniom długotrwałego leżenia;
• jak radzić sobie z trudnymi emocjami.
Każdy cykl szkolenia - 2 spotkania (łącznie 5 godzin) obejmuje zajęcia z psychologiem, pielęgniarką i fizjoterapeutą.

Bezpłatne szkolenia 2024 10 11

Szkolenie jest bezpłatne.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że w okresie od 2 września do 16 września 2024 roku, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych w terminie od 2 września do 15 października 2024 roku można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2024/2025.

Wnioski będą przyjmowane w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przez  pracowników socjalnych danego rejonu zamieszkania wnioskodawcy w godzinach od 7.00 do 15.00.

Druki wniosków będą dostępne:

  • w miejscu przyjmowania wniosków,
  • na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy   
     

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 15 642-58-35, 786 024 41615 642-52-11, 786 024 413.

Kryterium dochodowe uprawniające do ubiegania się o stypendium szkolne - miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie może być większa niż kwota 600,00 zł.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO UBIEGANIA SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE:

  1. wypełniony wniosek, który zawiera w szczególności:
    1. imię i nazwisko ucznia i jego rodziców;
    2. miejsce zamieszkania ucznia;
    3. pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna;
    4. oświadczenie o sytuacji rodzinnej i dochodowej;
  1. dokumenty potwierdzające dochód rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (np. zaświadczenie od pracodawcy o wynagrodzeniu netto):
  • Zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
  • Zaświadczenie z zakładu pracy lub oświadczenie o wysokości dochodów netto .
  • Zaświadczenie lub oświadczenie o otrzymywaniu stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.
  •   Zaświadczenie z Urzędu Pracy lub oświadczenie o wysokości pobieranego zasiłku.
  •  Zaświadczenie lub nakaz płatniczy z Urzędu Gminy o liczbie hektarów przeliczeniowych.
  • Odcinek renty/emerytury/świadczenia przedemerytalnego.
  • Zaświadczenie lub oświadczenie o innych dochodach uzyskanych przez członków rodziny.
  • zaświadczenie (lub oświadczenie) wydane przez właściwy organ podatkowy w podatku rolnym o ilości hektarów przeliczeniowych
    lub decyzję wymiarową w podatku rolnym.

Tym samym na dochód składają się:

wszystkie dochody członków wspólnego gospodarstwa domowego. Ustalanie dochodu bez względu na źródło i tytuł oznacza dochód wypłacony przez każdego płatnika i na podstawie każdego tytułu prawnego. Może to być dochód m.in. wynikający ze stosunku pracy, umowy zlecenia lub o dzieło, pracy dorywczej, świadczeń rodzinnych i pielęgnacyjnych, otrzymywania rent i emerytur, alimentów/funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla bezrobotnych, czynszu dzierżawnego, działalności gospodarczej, prowadzenia gospodarstwa rolnego, otrzymywania stypendiów stażowych i szkoleniowych, zasiłków okresowych, zasiłków stałych, dodatku mieszkaniowego oraz energetycznego, stypendiów z innych źródeł np. z tytułu nauki zawodu itp.).
W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia (lub oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie (lub oświadczenie) o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. W takim przypadku do składanego wniosku dołącza się także prośbę o wydanie zaświadczenia.

 

Do dochodu nie wlicza się:

  1. jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
  2. zasiłku celowego, świadczenia wychowawczego;
  3. pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty;
  4. wartości świadczenia w naturze;
  5. świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;
  6. dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.

Przyznane stypendium szkolne w formie pomocy rzeczowej można wykorzystać m. in. na zakup:

  1. podręczników, biurka, krzesła do biurka
  2. pomocy szkolnych (zeszytów, przyborów i plecaków szkolnych, słowników, encyklopedii, programów edukacyjnych na CD, lektur szkolnych);
  3. odzieży sportowej w zakresie niezbędnym na wychowanie fizyczne (strój gimnastyczny, dresy, bluzy, spodnie sportowe obuwie sportowe, strój kąpielowy itp.), a także mundurka szkolnego;
  4. niezbędnego oprogramowania komputerowego oraz oprzyrządowania (np. monitor, klawiatura, myszka).

Przyznane stypendium szkolne w formie pomocy rzeczowej może też zostać wykorzystane na opłacenie/pokrycie:

  1. wyjazdu śródrocznego organizowanego przez szkołę (do kwoty przyznanego miesięcznie stypendium szkolnego) na podstawie zaświadczenia wystawionego przez szkołę, zawierającego informacje na temat wyjazdu ucznia na „zieloną szkołę”: kosztów, terminu wyjazdu, kwoty dofinansowania, nr konta na które ma być dokonany przelew;
  2. abonamentu internetowego (obejmującego okres od września do czerwca) na podstawie faktur Vat wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty za konkretny miesiąc;
  3. udziału w wycieczkach szkolnych, zajęciach kulturalnych i sportowych organizowanych przez szkoły (np. wyjścia do kina, teatru itp.) na podstawie zaświadczenia wystawionego przez szkołę potwierdzającego kwotę wydatku poniesionego przez rodzica.

Przyznane stypendium szkolne w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych może zostać wykorzystane na opłacenie:

  1. pozalekcyjnych zajęć edukacyjnych poszerzających wiedzę i zainteresowania uczniów (np. zajęcia sportowe organizowane przez kluby sportowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, kursy języków obcych itp.) na podstawie rachunków imiennych bądź faktur lub zaświadczeń wystawianych przez instytucje organizujące zajęcia.

Przyznane stypendium szkolne w formie pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania może zostać wykorzystane na opłacenie:

kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych uczących się poza Chorzowem) na podstawie faktury za zakupiony bilet miesięczny.

Załączniki:

Wniosek na 1 lub 2 dzieci
Wniosek na 3 lub więcej dzieci

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Na realizację Programu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 800 mln zł.

Cele Programu:

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowania w życiu społecznym.

Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.

 Adresatami Programu są:

  1. dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  • znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  • traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

  • wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  • wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  • wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  • wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Terminy naboru wniosków:

Gmina/powiat składa wniosek na środki finansowe w ramach Programu do właściwego Wojewody w terminie do dnia 26 sierpnia 2024 r.

W związku z planowanym przystąpieniem Gminy Pysznica do Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego” – edycja 2025 Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy prosi o zgłaszanie się osób chętnych do objęcia usługą asystencji osobistej.

Chęć uczestnictwa w programie można dokonywać na załączonej poniżej ankiecie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy w pokoju 4, ul. Wolności 277, do dnia 22 sierpnia 2024 r., do godziny 13:00.

Niniejsze informacje maja posłużyć do opracowania diagnozy potrzeb na rok 2025.

Więcej informacji  pod linkiem: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

Uwaga!

Złożenie ankiety nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem osoby do objęcia wsparciem.

Załacznik:

- Ankieta

Wniosek o wypłatę bonu energetycznego należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy przy ul. Wolności 277 w pokoju nr 5 (I piętro) w terminie od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r. Wnioski będzie można składać osobiście lub elektronicznie.

 Bon energetyczny:

  • Będzie to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe:  
    • do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych
    • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.     
  • Ze wsparcia będą mogli skorzystać np.: 
    • emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, 
    • emeryci i renciści, których świadczenie jest równe najniższej emeryturze, (aktualnie 1780,96 zł). 
  • Wysokość bonu energetycznego będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:  
    • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,  
    • 400 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych,  
    • 500 zł dla gospodarstw 4-5 osobowych,  
    • 600 zł dla gospodarstw 6-osobowych i większych.  
    • Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, to bon energetyczny wzrośnie o 100 proc. (od 600 zł do 1200 zł).  

 Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota bonu energetycznego nie będzie wypłacana.

 Informacja o przyznanym bonie energetycznym:

Wniosek o wypłatę bonu energetycznego rozpatruje się w terminie 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia.

Wypłata nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków finansowych od wojewody, na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana na jesieni 2024 roku lub na początku 2025 roku.

Przyznanie bonu energetycznego nie wymaga wydania decyzji. Informacje o przyznaniu bonu energetycznego będą przekazywane na wskazany adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego.

W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego, informację o przyznaniu bonu energetycznego będzie można odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu bonu energetycznego nie wstrzymuje wypłaty tego bonu.

W przypadku bonu energetycznego przyznanego nienależnie lub w nieprawidłowo ustalonej wysokości kwota w wysokości odpowiadającej kwocie nienależnie pobranych środków podlega zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

Wszelkie informacje udzielane są pod nr tel.  15 642 52 32, 786 024 415.

Załączniki:

  1. USTAWA z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego
  2. Wniosek o wypłatę bonu energetycznego z klauzula informacyjną

Zarządznie Nr 6/ 2024 Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy
z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie wprowadzenia Polityki ochrony małoletnich przed krzywdzeniem obowiązującej
w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy
https://drive.google.com/file/d/1b5AOBXOonROAvE_HgEA-t7VQnMFIPHfR/view?usp=drive_link

 

Załącznik do Zarządzenia Nr 6/ 2024 Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy
z dnia 15 lutego 2024 r.
https://drive.google.com/file/d/1lDu5OevjHgbVTn9xsLauYUPAKpIYp5cv/view?usp=drive_link

Program „Opieka 75+” na rok 2024

plakat opieka 752024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że w dniu 12.06.2024 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Pysznica a Wojewodą Podkarpackim na dofinansowanie z budżetu państwa realizacji Programu „Opieka 75+” na rok 2024.

Na ten cel pozyskano kwotę 47 277,00 zł.
Całkowita wartość Programu wynosi 70 462,00 zł.

Program zakłada wsparcie finansowe gmin w zakresie realizacji zadań własnych o charakterze obowiązkowym, jakim jest organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, które będą świadczone osobom w wieku 75 lat i więcej.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy jest bezpośrednim realizatorem zadania.

Strategicznym celem Programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi, samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie, spełniających warunki do udzielenia pomocy wskazanej w ustawie o pomocy społecznej.

Zakres przedmiotowy programu obejmuje:
• dofinansowanie do usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, którym w roku 2023 usługi te nie były świadczone (osoby nowe);
• dofinansowanie do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024

 korpus plakat 2024

 Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że w dniu 12.06.2024 r. podpisana została umowa pomiędzy Gminą Pysznica a Wojewodą Podkarpackim, dotycząca realizacji programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.

Dofinansowanie Programu wynosi 85 600,00 zł, co stanowi 80% kosztów realizacji zadania, 20% stanowi koszt własny gminy.

Całkowita wartość zadania wynosi 107 000,00 zł.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy jest bezpośrednim realizatorem programu.

Program jest realizowany do dnia 31 grudnia 2024 roku.

Realizacja Programu obejmuje swoim zakresem dwa Moduły:

 

Moduł I – ma na celu wsparcie gminy w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej.

Usługi sąsiedzkie obejmą swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy realizuje pomoc w formie usług sąsiedzkich na rzecz 10 środowisk.

Na ten cel pozyskano ze środków budżetu państwa kwotę 71 200,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 89 000,00zł.

 

Moduł II - ma na celu wsparcie gminy w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.

W ramach Modułu II programu osobom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. opasek bezpieczeństwa, które na bieżąco monitorują stan zdrowia i pozwalają na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia Seniora.

W ramach Modułu II Gmina Pysznica uzyskała wsparcie na dofinansowanie kosztów użytkowania 10 opasek bezpieczeństwa, zakupionych w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów w 2022 roku” oraz na zakup i obsługę 20 nowych opasek bezpieczeństwa.

Na ten cel pozyskano ze środków budżetu państwa kwotę 14 400,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 18 000,00 zł.

ważna informacja

Szanowni Państwo,

W związku z opracowaniem Lokalnego Planu Deinstytucjonalizacji  Usług Społecznych zwracamy się z prośbą do mieszkańców Gminy Pysznica o wypełnienie ankiety. Celem poniższej ankiety jest diagnoza problemów i potrzeb z obszaru polityki społecznej. Państwa odpowiedzi posłużą identyfikacji problemów lokalnej społeczności oraz dadzą możliwość podjęcia działań w celu ich rozwiązania.

Ankieta jest anonimowa i dobrowolna.

Z góry dziękujemy za udział w badaniu.

Link do ankiety dla mieszkańców (dotyczy rodzin, osób w kryzysie psychicznym i bezdomnych):

http://badania.corigo.pl/ankieta/1243245/pysznica-plan-deinstytucjonalizacji-ankieta-dla-mieszkancow.html

Link do ankiety dla seniorów i osób niepełnosprawnych:

http://badania.corigo.pl/ankieta/1245003/pysznica-plan-deinstytucjonalizacji-ankieta-dla-seniorow.html

Osoby zainteresowane otrzymaniem skierowania na żywność unijną proszone są o zgłaszanie się do pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy przy ul. Wolności 277 w godzinach od 7.00 do 15.00 z kompletem dokumentów poświadczających ich dochody.Skierowanie na żywność unijną

Refundacja podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2024 r.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, przyjmuje wnioski o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2024 r.

 

REFUNDACJA PODATKU VAT – CO TO JEST

Refundacja podatku VAT jest kwotą odpowiadającą podatkowi VAT wynikającemu z opłaconej faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. oraz od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. do odbiorcy paliw gazowych.

Refundacji podlega VAT od paliw gazowych tj. gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, w tym skroplony gaz ziemny oraz propan-butan lub inne rodzaje gazu palnego, dostarczane za pomocą sieci gazowej, a także biogaz rolniczy.

O refundację podatku VAT mogą się ubiegać osoby, które używają paliw gazowych do celów grzewczych (główne źródło ogrzewania) i poniosły koszty zakupu tego paliwa. Wnioskodawcą zatem musi być osoba, która faktycznie poniosła koszty wynikające z faktury.

REFUNDACJA PODATKU VAT – KOMU PRZYSŁUGUJE

Refundacja podatku VAT będzie przysługiwała osobom, które dokonały zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania gospodarstwa domowego w centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 21 grudnia 2022 r. albo po tym dniu – w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy oraz spełnią określone kryterium dochodu:

Zgodnie z ustawą dodatkowe świadczenie pieniężne będzie przysługiwało:

  • osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie  przekracza kwoty 2100 zł,
  • osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;.

 

REFUNDACJA PODATKU VAT – JAK WYLICZYĆ DOCHÓD

Dochodem gospodarstwa domowego po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób są: przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.) pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dochody z gospodarstwa rolnego, dochody z działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podstawą ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy są dochody osiągnięte:

  • w 2022 r. – w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 sierpnia 2023 r. do dnia 31 lipca 2024 r. 
  • W 2023 r. w przypadku wniosku złożonego po dniu 31 lipca 2024 r.

Dochód ustala się jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku o refundację podatku VAT przez odbiorcę paliw gazowych w gospodarstwie domowym.

WNIOSEK O REFUNDACJE PODATKU VAT  – TERMIN SKŁADANIA I WYMAGANE DOKUMENTY

Wniosek o refundacje podatku VAT  składa się nie później niż do dnia 30 września 2024 r., lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.

Do wniosku o refundację podatku VAT należy załączyć:

  • fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez  przedsiębiorstwo energetyczne,
  • dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.

W toku postępowania administracyjnego Ośrodek może wymagać dostarczenia także innych dokumentów, jeżeli jest to niezbędne do rozpatrzenia sprawy.

Podczas składania wniosku należy okazać pracownikowi oryginały dokumentów.

Podobnie jak w przypadku innych form wsparcia jak dodatek osłonowy, dodatek węglowy, dodatku elektrycznego czy na inne źródła ciepła, przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu świadczenia jest przekazywana na adres e-mail wskazany we wniosku.

WNIOSEK O REFUNDACJE PODATKU VAT MOŻNA ZŁOŻYĆ:

  • elektronicznieza pośrednictwem platformy ePUAP  – jako załącznik do pisma ogólnego skierowany do Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy (wniosek opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego)
  • tradycyjnie(papierowo) w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy ul. Wolności 277.

Do wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe należy dołączyć klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych w sprawach ww. refundacji.

Zgodnie z art. 20 ust. 6 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. z 2022 r. poz. 2687), wnioskodawcy, którzy we wniosku o refundację podatku VAT wskazali adres poczty elektronicznej informację o przyznaniu refundacji podatku VAT otrzymają na wskazany adres e-mail.

Do pobrania:

Wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2024 r. - https://bip.mos.gov.pl/energetyka/wzor-wniosku-o-wyplate-refundacji-podatku-vat-za-dostarczone-paliwa-gazowe-w-2024-r/

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Usługa asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnością w Gminie Pysznica

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 w bieżącym roku realizuje USŁUGĘ ASYSTENCJI OSOBISTEJ OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ.

Na realizację zadania Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy otrzymał środki z FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO w wysokości 467 852,00 zł; oraz na koszty związane z obsługą zadania w wysokości  9 357,04 zł.

CEL PROGRAMU:

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.

ADRESACI PROGRAMU:

1) dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

  1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Z zaznaczeniem, iż osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi będą stanowiły minimum 70% uczestników Programu.

ZAKRES ZADAŃ ASYSTENTA OSOBISTEGO OSOBY Z NIEPEŁNOPRAWNOŚCIĄ:

  1. wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  2. wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  3. wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  4. wsparcie uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

LIMIT GODZIN usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:

1) 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:

  1. a) o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  2. b) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością sprzężoną;

2) 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:

  1. o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  2. traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;

3) 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:

  1. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  2. traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością sprzężoną;

4) 360 godzin rocznie dla:

  1. osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  2. osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  3. dzieci do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Dokumenty do pobrania:

Dodatek osłonowy od 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.

W związku z ustawą z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła od 1 stycznia 2024 r. ruszył nabór wniosków o wypłatę dodatku osłonowego. Zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatku osłonowego reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r.

Dodatek osłonowy przysługuje

  • osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 2 100,00 zł;
  • osobie w gospodarstwie wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 1 500,00 zł na osobę.

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. i jest wypłacany jednorazowo w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.

Wysokość dodatku osłonowego wynosi jednorazowo

  • 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
  • 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
  • 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
  • 657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków do centralnej ewidencji emisyjności budynków, dodatek osłonowy wynosi rocznie:

  • 286,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
  • 429,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
  • 607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
  • 822,25 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu przekracza kwotę 2 100,00 zł lub 1 500,00 zł na osobę, kwotę dodatku ustala się w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód. W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego jest niższa niż 20 zł, dodatek osłonowy nie przysługuje.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który jako pierwszy złożył taki wniosek. Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po dniu 30 kwietnia 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Wnioski składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. W Gminie Pysznica nabór wniosków o wypłatę dodatku osłonowego będzie obsługiwał Dział ds. Świadczeń Rodzinnych w Ośrodku Pomocy Społecznej Pysznicy –  pokój nr 5 (pierwsze piętro budynku,ul. Wolności 277, 37-403 Pysznica)

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Wnioski będą dostępne do pobrania po opublikowaniu Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego.

Klauzula informacyjna- do pobrania

Rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego - do pobrania

Program Asystent rodziny w roku 2023

    Gmina Pysznica otrzymała dofinansowanie na realizację zadania publicznego w ramach „Programu asystent rodziny w 2023 roku”. Celem uzyskania środków jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również zadań, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet i rodzin „Za życiem”.

Gmina Pysznica otrzymała środki finansowe w wysokości 10 513,10 zł.

Szanowni Mieszkańcy Gminy Pysznica

     W związku z opracowywaniem Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2027 prosimy o poświęcenie chwili na wypełnienie ankiety dotyczącej diagnozy zjawiska przemocy w naszej społeczności.

Wasza uczestnictwo pomoże nam lepiej zrozumieć wyzwania i skierować odpowiednie działania do określonych grup społeczności lokalnej.

Wasza opinia ma ogromne znaczenie!

link do ankiety

Zakończono Akcję „Pysznicka Paczka- Razem w Święta” Edycja 2023

     W październiku 2023 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy przystąpił po raz pierwszy do organizacji lokalnej Akcji Charytatywnej „Pysznicka Paczka – Razem
w Święta” – Edycja 2023, która prowadzona była przed Świętami Bożego Narodzenia z myślą o potrzebujących mieszkańcach gminy Pysznica.


Patronat honorowy nad Akcją objęli:

    Pan Łukasz Bajgierowicz – Wójt Gminy Pysznica
    Pan Krzysztof Skrzypek – Przewodniczący Rady Gminy Pysznica
    Pan Janusz Zarzeczny – Starosta Stalowowolski
    Pani Janina Sagatowska – Senator Rzeczpospolitej Polskiej
    Pan Rafał Weber – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

     Głównym celem Akcji w 2023 roku było wsparcie osób starszych, w wieku powyżej
65 roku życia oraz osób niepełnosprawnych będących w trudnej sytuacji życiowej i społecznej, mieszkających na terenie gminy Pysznica poprzez przekazanie im darów rzeczowych w formie paczek w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia., który jest czasem radości
i dzielenia się z innymi.

     Inicjatywa związana z organizacją akcji charytatywnej wynikała z aktualnego zapotrzebowania środowiska lokalnego, gdzie seniorzy oraz osoby z orzeczoną niepełnosprawnością stanowią dominującą grupę osób potrzebujących wsparcia, wymagającą społecznego zaangażowania ze strony mieszkańców gminy Pysznica. Z tego względu w 2023 roku działania pomocowe skierowano właśnie w stronę osób najbardziej potrzebujących, które z uwagi na wiek oraz trudną sytuację zdrowotną wymagają wsparcia, a niskie dochody nie pozwalają na zabezpieczanie wszystkich potrzeb.

    Uczestnictwo w Akcji „Pysznicka Paczka – Razem w Święta” – Edycja 2023 polegało na ufundowaniu i przygotowaniu przez lokalne firmy i instytucje, a także osoby prywatne paczek zawierających konkretne produkty i artykuły spożywcze, chemiczne, tekstylne
a następnie przekazanie ich do OPS w Pysznicy w ustalonym terminie. Wyszczególnione produkty zbierane były w okresie od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r.

    Organizując Akcję Charytatywną we wstępnych założeniach mieliśmy w planach obdarować 20 osób w wieku powyżej 65 lat oraz niepełnosprawnych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej poprzez przygotowanie i dowiezienie im gotowych paczek w formie prezentu. W trakcie realizacji Akcji Nasze plany uległy zmianie, gdyż udało się pozyskać większą liczbę darczyńców, którzy w ramach Akcji łącznie zebrali i przekazali 45 paczek, dzięki czemu mogliśmy zwiększyć skalę pomocy i obdarować aż 45 potrzebujących mieszkańców Gminy Pysznica.

    Każdy z zaproszonych do udziału w Akcji darczyńców został poproszony
o przygotowanie przynajmniej jednej paczki zawierającej konkretne produkty spożywcze, chemiczne oraz tekstylne, którą obdarowana będzie osoba znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej oraz społecznej spełniająca kryteria udziału w Akcji zgodnie z przyjętymi formularzami zgłoszeniowymi. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, że firmy czy instytucje przekazywały więcej paczek, dzięki którym mogliśmy obdarować więcej osób.  

    W okresie od 15 listopada  do 15 grudnia 2023 roku paczki zostały dostarczone przez 35 darczyńców w tym: 13 firm, 10  instytucji, 6 stowarzyszeń i 5 placówek oświatowych. Ponadto jedna paczka została przekazana przez osoby prywatne. Nadmienić należy, że zbiórka artykułów spożywczych, chemicznych i tekstylnych organizowana była również w czterech parafiach zlokalizowanych na terenie gminy Pysznica od mieszkańców. Zebrane produkty zostały odebrane, segregowane i spakowane w formie paczek przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej.

    W paczkach znalazły się artykuły spożywcze, w tym m. in. kawa, kawa zbożowa, kakao, herbata czarna, owocowa, ziołowa miód, dżem, bakalie, owoce w słoiku lub w puszcze, owoce suszone, wyroby czekoladowe, ciastka paczkowane, słoiki i konserwy z żywnością, makarony, mąki oraz środki chemiczne, w tym m. in. krem do rąk, szampony do włosów, balsamy do ciała, żele pod prysznic, mydła, proszki i płyny do prania i płukania. Oprócz wyżej wymienionych produktów udało nam się zebrać artykuły tekstylne, w tym m. in. kołdry, poduszki, koce, komplety pościeli, ręczniki, obrusy, a także kilka elementów odzieży w tym: szlafrok, kurtka, koszula. Produkty zasiliły również artykuły gospodarstwa domowego, czajniki elektryczne i naczynia kuchenne. Dużym osiągnięciem było otrzymanie pralki automatycznej od Ochotniczej Straży Pożarnej w Pysznicy oraz kuchenki mikrofalowej od Zakładu Gospodarki Komunalnej w Pysznicy, który ponadto przygotował paczkę z żywnością oraz chemią. W ramach Akcji nie prowadzono zbiórki pieniężnej.

    Wszystkie zebrane paczki zostały dostarczone w dniu 20 grudnia 2023 roku do domów osób zgłoszonych do skorzystania z pomocy w ramach Akcji. Paczki były rozwożone przez czterech pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy oraz strażaków
z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pysznicy i Jastkowicach. Zgłoszeń mieszkańców gminy Pysznica dokonywali pracownicy socjalni oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Do każdej
z paczek były dołączone kartki świąteczne z życzeniami i informacją na temat darczyńcy, który paczkę dla danej osoby przygotował. Pozytywnym akcentem były również kartki świąteczne przygotowane przez uczestników Klubu Senior + w Kłyżowie.

    Akcja charytatywna „Pysznicka Paczka – Razem w Święta” spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem wśród mieszkańców gminy Pysznica, lokalnych przedsiębiorców
i instytucji, o czym świadczy zaangażowanie i chęć pomocy w postaci przekazanych darów na rzecz Akcji, a także pomoc w zorganizowanych zbiórkach. Akcja spotkała się z ciepłym
i serdecznym przyjęciem przez obdarowanych seniorów i osoby niepełnosprawne, którzy nie kryli wzruszenia.

W 2023 roku w ramach Akcji następujące firmy przekazały paczki:

1. Tartacznictwo Danuta Hlawacz Sp. j.

2. Palarnia kawy KONESSO

3. AS Trans Sławomir Szkutnik

4. DAREK TRANS Sp. z o.o.

5. Usługi Transportowe i Budowlano Remontowe Jan Herdzik

6. Studio Fryzur LB Mariola Błażejowska

7. Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Bożena Molawka

8. Auto-Service Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Władysław Kucio

9. Pabax Krzysztof Bajdas

10. Zakład Krawiecki MARYSIEŃKA

11. Usługi Transportowe Krzysztof Skrzypek

12. GROSZEK Pysznica

13. CoolTrans Małgorzata Pydo-Pasieka

W 2023 roku w ramach Akcji następujące instytucje przekazały paczki:

 

    Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy
    Biuro Poselskie Rafała Webera
    Biuro Senatorskie Janiny Sagatowskiej
    Urząd Gminy w Pysznicy
    Przewodniczący Rady Gminy Pysznica wraz z radnymi Gminy Pysznica
    Zakład Gospodarki Komunalnej w Pysznicy Sp. z o.o.
    Posterunek Policji w Pysznicy
    Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Pysznicy
    Biblioteka Publiczna w Pysznicy
    Dom Kultury w Pysznicy

W 2023 roku w ramach Akcji następujące stowarzyszenia przekazały paczki:

    Ochotnicza Straż Pożarna w Pysznicy
    Gminna Akademia Piłkarska TALENT w Pysznicy
    Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety Kobietom” z Pysznicy
    Koło Gospodyń Wiejskich „Jastkowianki”
    Koło Gospodyń Wiejskich „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” Sołectwa Krzaki-Słomiana
    Koło Gospodyń Wiejskich „Kłyżowianki”

W 2023 roku w ramach Akcji następujące placówki oświatowe przekazały paczki:

    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy
    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Jastkowicach
    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kłyżowie
    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Krzakach
    Przedszkole w Pysznicy

W 2023 roku w ramach Akcji następujące parafie przekazały paczki:

    Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela w Pysznicy
    Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kłyżowie
    Parafia Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach
    Parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Krzakach

Ponadto jedna paczka przekazana została przez dwie osoby prywatne z gminy Pysznica.

Pieczę nad całością przebiegu Akcji sprawowali koordynatorzy Akcji wyznaczeni przez Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej – Aneta Sagan i Agnieszka Szarama.

pysznica paczka 3

pysznica paczka 2


Patronat medialny nad Akcją objęli:

    Wydawnictwo „SZTAFETA”
    Radio LELIWA
    Wydawnictwo „Echo Dnia”
    „Gość Niedzielny”
    Telewizja Kablowa STELLA

swpiel

W dniu 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U z 2023 r. poz.1429), która zakłada przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów poprzez wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. do systemu prawnego nowego świadczenia – świadczenia wspierającego oraz modyfikację warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze zmianą ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Pobierz informację w wersji pdf ---> kliknij tu!
 

2styczen

 INFORMUJEMY, ŻE
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W PYSZNICY
W DNIU 2 STYCZNIA 2024 R. (WTOREK)
BĘDZIE NIECZYNNY

 

 

Zapraszamy do akcji charytatywnej
PYSZNICKA PACZKA- Razem w Święta”

logo ok

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy po raz pierwszy przystępuje do organizacji lokalnej Akcji Charytatywnej „PYSZNICKA PACZKA” – Razem w Święta, której celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej poprzez zaproszenie do współpracy lokalnych instytucji publicznych, stowarzyszeń, parafii, organizacji samorządowych oraz firm i osób prywatnych.
 
PlakatA2a
 
 
 
Inicjatywa skierowana jest na wsparcie osób starszych, w wieku powyżej 65 roku życia oraz osób niepełnosprawnych, znajdujących się w trudnej sytuacji z terenu gminy Pysznica w okresie przedświątecznym, który jest czasem radości i dzielenia się z innymi. Ideą akcji jest zbiórka darów rzeczowych i przekazanie ich w formie paczek.
Mając na względzie potrzeby mieszkańców, trudności związane z niepełnosprawnością
i samotnością chcielibyśmy obdarować 20 osób z naszej gminy.

Z tego względu zachęcamydo włączenie się do Akcji „PYSZNICKA PACZKA – Razem w Święta” poprzez ufundowanie i przygotowanie paczek zawierających konkretne produkty spożywcze, chemiczne oraz tekstylne dla mieszkańców gminy Pysznica oraz przekazanie ich do OPS w Pysznicy w terminie do 15 grudnia 2023 roku. Szacunkowy koszt przygotowania takiej paczki wynosi minimum 200 zł. Ułatwiając zaangażowanie się w Akcję poniżej wskazujemy listę produktów, które według naszego rozeznania wśród osób starszych i niepełnosprawnych mogłyby znaleźć się w paczce:
a) artykuły spożywcze, w tym: kawa, kawa zbożowa, kakao, herbata czarna, herbata owocowa, miód, dżem, owoce w słoiku lub w puszcze, owoce suszone, bakalie, czekolada, wyroby czekoladowe, słodycze.
b) artykuły chemiczne, w tym: szampon do włosów, żel pod prysznic, balsam do ciała, krem do rąk, proszki, żele do prania, płyny do płukania, kosmetyki.
b) artykuły tekstylne, w tym: pościel, koce, poduszki, kołdry, ręczniki.

W ramach Akcji nie będą zbierane środki finansowe, dlatego zachęcamy do przygotowania paczek, które po dostarczeniu do OPS przekazane będą bezpośrednio osobom potrzebującym. Ważny jest również dla nas fakt, aby paczki nie były anonimowe, w związku z tym prosimy o dołączenie do każdej z nich kartki świątecznej z życzeniami i informacją od kogo paczka pochodzi, aby osoba która ją otrzyma była świadoma darczyńcy.

Jednocześnie informujemy, że Organizator Akcji, czyli Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu ma możliwość odbioru od Państwa paczek.
Informacji dotyczących Akcji udzielać będą
w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy
Koordynatorzy Akcji – Aneta Sagan, Agnieszka Szarama
w godzinach od 7:00 do 15:00 , tel. 786 024 416, 786 024 413
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Patronat honorowy nad akcją objęli:

Pan Łukasz Bajgierowicz Wójt Gminy Pysznica
Pan Krzysztof Skrzypek Przewodniczący Rady Gminy Pysznica
Pan Janusz Zarzeczny Starosta Stalowowolski
Pani Janina Sagatowska Senator Rzeczpospolitej Polskiej
Pan Rafał Weber Poseł na SejmRzeczpospolitej Polskiej

opieka wytchnieniowa 2024
W związku z możliwością przystąpienia przez Gminę Pysznica w 2024 roku do Programu „Opieka wytchnieniowa” prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety, która pozwoli ocenić zainteresowanie mieszkańców udziałem w programie.

W ramach programu opiekunowie mogą skorzystać z zastępstwa w sprawowaniu opieki nad osobą z niepełnosprawnością. 

Opieka wytchnieniowa skierowana jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy zamieszkują we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawują bezpośrednią opiekę nad  dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami dorosłymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Program jest realizowany w dwóch formach: 

1. w formie pobytu dziennego – maksymalna ilość godzin opieki wytchnieniowej na  uczestnika programu wynosi 240 godzin w ciągu roku,

2. w formie pobytu całodobowego – maksymalna ilość dni opieki wytchnieniowej na uczestnika programu wynosi 14 dni w ciągu roku.  

W ramach opieki dziennej i całodobowej osoby z niepełnosprawnością otrzymują profesjonalną opiekę w dniach i godzinach ustalonych według potrzeb uczestników programu, natomiast członkowie rodzin otrzymują doraźne wsparcie w opiece nad najbliższymi. 

Wypełnioną ankietę można przesłać do dnia 30 września 2023 roku na adres 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub złożyć w formie papierowej w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy, ul. Wolności 277.

UWAGA! Ankieta jest anonimowa i nie stanowi karty zgłoszenia do programu.
Serdecznie dziękujemy !
Załącznik:
 
  

 

logoasystentosobistyosobyniepeln

 

Trwa nabór wniosków w ramach Programu
"Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością"- edycja 2024

logo1logo2

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Na realizację Programu Minister przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł.


Cele Programu:

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowania w życiu społecznym.
Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.

 
pic 1

INFORMACJA

Pomoc materialna o charakterze socjalnym  2023/2024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy  informuje o terminie naboru wniosków o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów na rok szkolny 2023/2024 – do dnia 15 września 2023     
        
(w przypadku słuchaczy kolegiów – do dnia 15 października danego roku szkolnego.)
Wnioski oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodów w miesiącu poprzedzającym  złożenie wniosku  (z sierpnia 2023 r.) należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do  15 września 2023 r.
Formularze można pobierać w  Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy ul. Wolności 277, lub na stronie internetowej OPS www.pysznica.e-ops.pl
Informację telefoniczną można uzyskać pod numerem: 15 642-58-35, 786 024 416, 15 642-52-11, 786 024 411, 786 024 413.
Kryterium dochodowe: miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć –  600,00 zł netto.

Składający wniosek: rodzice albo pełnoletni uczeń. Pełnoletni uczeń składa wniosek we własnym imieniu lub upoważnia rodzica.
Refundacja wydatków nastąpi po przedłożeniu rachunków lub faktur wystawionych na wnioskodawcę do wysokości przyznanego stypendium szkolnego.

Załączniki z miesiąca sierpnia, które należy dołączyć  do wniosku:
    1.  Zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
    2. Zaświadczenie  z zakładu pracy lub oświadczenie o wysokości dochodów netto  z miesiąca 
        poprzedzającego złożenie wniosku w ilości …… sztuk.
    3. Zaświadczenie  lub oświadczenie o otrzymywaniu stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.
    4. Zaświadczenie z Urzędu Pracy lub oświadczenie o wysokości pobieranego zasiłku.
    5. Zaświadczenie lub nakaz płatniczy z Urzędu Gminy o liczbie hektarów przeliczeniowych. 
    6. Odcinek renty/emerytury/świadczenia przedemerytalnego lub oświadczenie.
    7. Zaświadczenie lub oświadczenie o innych dochodach uzyskanych przez członków rodziny - …… sztuk.
Wnioski do pobrania u pracowników socjalnych oraz na stronie internetowej: www.pysznica.e-ops.pl

Nowe kryterium dochodowe w POPŻ od 15 maja 2023 r.

Od dnia 15 maja 2023 r. kryterium dochodowe uprawniające do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 - Podprogram 2021 Plus wynosi 235% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej.
Pomoc przysługuje, jeśli dochód nie przekracza:
- 1.823,60 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej
- 1.410,00 zł w przypadku osoby w rodzinie.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że od 16maja 2023 r. rozpoczyna kwalifikacja osób z terenu gminy Pysznica do otrzymania Pomocy Żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym – Podprogram 2021 Plus.
Gmina Pysznica w roku 2023 uzyskała dotację na realizację:
 
  • wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu"  z budżetu państwa
    w kwocie 75 000,00 zł
  • programu "Opieka wytchnieniowa- Edycja 2023" ze środków Funduszu Solidarnościowego 
    w kwocie 68 544, 00 zł,
  • programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej- edycja 2023 " ze środków Funduszu Solidarnościowego w kwocie 114 148,20 zł

                                         

IMG 20230425 130406 IMG 20230425 130456 IMG 20230425 130552

 


IMG 9301
 
            Dzień 27 lutego 2023 r. był ostatnim dniem pracy Pani Teresy Kudłacik w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy. Pani Teresa Kudłacik przepracowała 29 lat w Ośrodku, w tym 25 lat na stanowisku Kierownika.
Dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwie domowym (dodatek gazowy)
 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że z dniem 21.12.2022 r. weszła w życie ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. W myśl powyższych przepisów prawa dodatek gazowy (refundacja podatku VAT) przewidziany jest dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
 
 
Załączniki:
Spotkanie otworzył Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy witając wszystkich zebranych uczestników.

W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Pysznica Pan Łukasz Bajgierowicz, który złożył życzenia Świąteczne i Noworoczne wszystkim uczestnikom spotkania. Ksiądz Senior Parafii Pysznica Jan Kłak, odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Jezusa oraz poświęcił lokal Klubu Senior+. Do życzeń dołączył się Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej. Po czym wszyscy złożyli sobie życzenia połamali się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy wigilijnej.

W trakcie spotkania uczestników odwiedził  Mikołaj, który wręczył wszystkim uczestnikom prezenty . Nie obyło się bez śpiewu kolęd, który to śpiew wprowadził w nastrój świąteczny uczestników.
 
 
G 12 43 G 12 44
G 12 38 G 12 57
2022 Wigilia
 
W domach ciepło, świątecznie, choinka wiruje światłami, stosy prezentów piętrzą się wokół, świat wypełniony jest życzeniami.

Wesołych świąt Bożego Narodzenia


                                          życzy
                                         
                                          K
ierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy z pracownikami 
                                          i z Klubem Senior+ w Kłyżowie
Adwentowy kosz dobroci organizowany przez Parafię w Pysznicy został dostarczony przed Świętami Bożego Narodzenia do najbardziej potrzebujących podopiecznych Gminy Pysznica Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
20221216 141459
 
20221220 164132
20221220 164135


plakat000

 
 

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa

 Rozdział 85230 pomoc w zakresie dożywiania § 2030 dotacja celowa przekazana z Budżetu Państwa na realizację własnych zadań bieżących gmin z przeznaczeniem na dofinansowanie wydatków bieżących zadania w zakresie realizacji Rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu w 2022 r.”
 
DOFINANSOWANIE
60 000  
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
100 000,00

 

 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że realizuje Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022, finansowany ze środków Państwowego Funduszu Celowego w ramach Funduszu Solidarnościowego. Całkowita wartość dofinansowania wynosi   111 595,60 zł. Usługą Asystenta Osobistego objętych zostało 6 osób z terenu gminy Pysznica w tym 2 dzieci.

 

 

Plakat001

 

x2Informacja w wersji pdf pobierz ----> TUTAJ!

Od 1 grudnia 2022 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy można składać wnioski o dodatek elektryczny, telefon: 15 642 75 99.
 

Termin wypłaty dodatku elektrycznego.

Wypłata dodatku elektrycznego nastąpi w terminie do 31 marca 2023 r.
 

Dodatek elektryczny a inne dodatki.

Nie można otrzymać dodatku do prądu, w przypadku gdy został już przyznany dodatek węglowy, dodatek do pelletu, oleju, gazu LPG i drewna.
Poprawnie uzupełniony i kompletny wniosek składa się od 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r.
Wszystkie wnioski złożone po terminie organ pozostawi bez rozpoznania.
Dodatek do prądu przysługuje osobom, które ogrzewają mieszkanie albo dom prądem. Mogą to być nieruchomości ogrzewane pompami ciepła, piecami akumulacyjnymi, bojlerami.

Wysokość dodatku elektrycznego.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy  informuje o rozpoczęciu realizacji programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022, finansowanego ze środków FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO w kwocie 15 775,20 zł. Usługą opieki wytchnieniowej objętych zostało 2 osoby.

 
 

 

 

X1

Od dnia 1 grudnia 2022 r.  do  dnia 01 luty 2023 r. rusza nabór wniosków o wypłatę dodatku elektrycznego.
 
Załączniki
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Pysznica do składania wniosków o DODATEK OSŁONOWY na pokrycie rosnących kosztów energii, gazu, prądu, żywności itp.

Osoby zamieszkałe na terenie gminy, które przyjdą złożyć zostaną profesjonalnie obsłużone przez pracownika Ośrodka zajmującego się dodatkiem osłonowym.

Nie trzeba zabierać ze sobą żadnych dokumentów-jedynie nr konta pesele i nakaz płatniczy za 2020 r.

Pracownik na miejscu pomoże wypełnić wniosek.
Serdecznie zapraszamy

Teresa Kudłacik
786 024 414

służące ochronie dla członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny, którzy są odbiorcami energii elektrycznej w 2023 r.

Plik do pobrania w wersji pdf ---------> POBIERZ TUTAJ!

Szczególne rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. dotyczą m. in. ochrony rodzin wielodzietnych, w których odbiorca uprawniony to posiadacz Karty Dużej Rodziny, który jest rodzicem rodziny wielodzietnej i dokonuje zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na własny użytek.
Zgodnie z ustawą o języku polskim, językiem urzędowym w Polsce jest język polski. Oznacza to, że wnioski i załączniki do wniosków o świadczenia rodzinne powinny być sporządzone w języku polskim, w tym wypełnione w języku polskim – rekomendowane do wykorzystywania wzory wniosków i załączników zamieszczone są na stronie internetowej MRiPS pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin-aktualizacja-na-dzien-29052018-r-do-stosowania-takze-na-okres-20182019 i pozostają aktualne.
 
Powyższe w żadnym razie nie wyklucza pomocy cudzoziemcowi, w tym obywatelowi Ukrainy, pracownika organu właściwego w wypełnieniu w języku polskim wniosku o dane świadczenie rodzinne, który podpisuje wnioskodawca lub sporządzeniu w języku polskim i dołączeniu do wniosku odpowiednich oświadczeń, które podpisuje wnioskodawca, wymaganych w indywidualnej sprawie (wypełnienie wniosku w języku polskim nie musi być dokonane osobiście przez osobę ubiegającą się).
W celu usprawnienia komunikacji pracowników organu właściwego z obywatelami Ukrainy ubiegającymi się o świadczenia rodzinne oraz wsparcia obywateli Ukrainy w procesie wypełniania i składania wniosków o świadczenia rodzinne w języku polskim, w tym w celu wyjaśnienia poszczególnych opisów pól i pouczeń zawartych we wzorach wniosków/załączników, pomocniczo publikujemy poniżej, przetłumaczone na język ukraiński wzory wszystkich wniosków i załączników do wniosków.
 
Dodatkowo publikujemy również propozycję wzoru oświadczenia (i jego tłumaczenie) o którym mowa w art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
DO POBRANIA

Poniżej publikujemy Poradnik dla Samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego.

Plik do pobrania

Gmina Pysznica/Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy  podjął działania związane z aplikowaniem o środki finansowe na realizację  Programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2023”, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
 
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami posiadającymi:
a. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit.a,  (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz. U . z 2021r. poz. 573, z późn. zm).
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
 
Program ma zapewniać czasowe odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację. Gmina Pysznica planuje organizację wsparcie w formie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego.
 
Osoby zainteresowane tą formą wsparcia prosimy o zgłoszenie chęci wzięcia udziału w Programie w terminie do 9 listopada  2022 roku, do godz. 15.00 do Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy.
telefonicznie na nr tel. 786 024 413 w godzinach pracy Ośrodka
Gmina Pysznica/Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy  podjął działania związane z aplikowaniem o środki finansowe na realizację  Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2023”, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
 
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:
 
1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:
a. o stopniu znacznym albo
b. o stopniu umiarkowanym albo
c. traktowane na równi z wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).
 
Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:
1. wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
2. wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
3. załatwianiu spraw urzędowych;
4. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
5. zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.
 
Osoby zainteresowane tą formą wsparcia prosimy o zgłoszenie chęci wzięcia udziału w Programie w terminie do 9 listopada  2022 roku, do godz. 15.00 do Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy.
• telefonicznie na nr tel. 786 024 413 w godzinach pracy Ośrodka
Materiał informacyjny
o zasadach przyznawania świadczeń rodzinnych obywatelom Ukrainy
przybywającym na terytorium Polski w związku z toczącymi się działaniami wojennymi.
 
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z toczącymi się działaniami wojennymi i których pobyt został uznany za legalny na mocy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. 583) - dalej: ustawa pomocowa - będą uprawnieni między innymi do realizowanych przez gminy świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
 
Materiał informacyjny zamieszczono w załączniku:
 
ZAŁĄCZNIKI:
Art. 26. W ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967) wprowadza się następujące zmiany: 
1) w art. 2: 
a) po ust. 3b dodaje się ust. 3c–3e w brzmieniu: 
„3c. W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca za-mieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współ-dzielone źródło ciepła. 
3d. W przypadku, o którym mowa w ust. 3c, gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji. 

Informacja Kancelarii Prezydenta RP (prezydent.pl)
o ustawie z dnia 12 marca 2022 r.
o pomocy obywatelom Ukrainy
w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju
 
 
 
W dniu 27.10.2022 r.  weszło w życie Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 października 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 2194) wprowadzające znowelizowany wzór wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. 
 
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła (Dz. U. Poz. 1974), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. Poz. 2127).
 
Do najistotniejszych zmian nowego wzoru wniosku należy wprowadzenie klauzuli: „Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń – zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967, z późn. zm .).”. 
ZAŁĄCZNIKI:
 
 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że dziś 02 listopad 2022 r. otrzymał środki na wypłatę dodatków dla gospodarstw domowych wynikających z ustawy z dnia 15 września 2022 r. (Dz.U . z 2022 r., poz. 1967).
 
W związku z powyższym dziś  02 listopada 2022 r. ruszyły pierwsze wypłaty dodatków o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (dot. dodatku na zakup pelletu drzewnego, drewna kawałkowego, gazu LPG, oleju opałowego, biomasy).
W kolejnych dniach będą na bieżąco wypłacane. 
- 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
- 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
- 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, (gaz sieciowy nie)
- 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
Zapraszamy do składania wniosków- tylko do 30 listopada. Wypłaty będą niezwłocznie.
 
dzieci
 
 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy pilnie potrzebuje wolontariuszy z terenu gminy Pysznica  do pomocy  w Centrum Wytchnieniowo -Koordynacyjnym w Stalowej Woli dla dzieci ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka. 
 
Pomoc obejmuje przygotowywanie miejsc noclegowych, pomoc przy wydawaniu posiłków, pomocy w kuchni, prac porządkowych i innych bieżących potrzeb.'
 
Po otrzymaniu niezbędnej pomocy po długiej podróży, dzieci będą przygotowywane do wyjazdu do miejsc docelowych na dłuższy pobyt.
Wolontariusze będą pomagali dzieciom z Ukrainy na hali MOSiR, w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym oraz Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej.
 
Chętni do pomocy mogą dzwonić pod nr telefonu 786 024 414
 
Dnia 5 marca i 6 marca pomagają pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy.
 
Pomoc wolontariuszy będzie potrzebna każdego dnia.
 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że nie otrzymał na chwilę obecną środków na wypłatę dodatków dla gospodarstw domowych wynikających z ustawy z dnia 15 września 2022 r. (Dz.U . z 2022 r., poz. 1967) o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (dot. dodatku na zakup pelletu drzewnego, drewna kawałkowego, gazu LPG, oleju opałowego).
 
W związku z powyższym dokonanie wypłaty w dniu 21 października 2022 r.tj. ( w dniu pierwszych zgłoszeń wnioskodawców  z dnia 21 września) ww. świadczenia nie jest możliwe, w terminie miesiąca od złożenia wniosku.
 
Zostały wysłane zawiadomienia do wnioskodawców o przedłużeniu terminu rozpatrzenia sprawy.

ukraina

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy organizuje zbiórkę darów dla Ukrainy.

Zbieramy:

1. Produkty spożywcze z długą datą ważności.
2. Śpiwory, karimaty, koce poduszki.
3. Środki opatrunkowe i leki.

Artykuły można przynosić do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Pysznicy ul. Wolności 277 w godzinach otwarcia tj. poniedziałek, środa, piątek od godz. 11.00 do 18.00 oraz wtorek, czwartek od godz. 9.00 do 16.00

Więcej informacji pod nr tel. 15 642 75 99

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że dodatek węglowy  już jest wypłacany.
Za miesiące sierpień, wrzesień został już wypłacony.
Za miesiąc październik wypłacany jest niezwłocznie.

Informacje o przyznaniu są wysyłane na maila (w przypadku nie podania adresu mailowego informację o przyznaniu można odebrać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy w godzinach jego pracy). Nieodebranie informacji o przyznaniu dodatku węglowego nie wstrzymuje wypłaty tego dodatku

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r.
 
Warunkiem otrzymania dodatku węglowego oprócz złożenia wniosku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do CEEB.
 
Opaska na odległość Program "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022 (usługa opieki na odległość – opaska bezpieczeństwa)
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że został ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej program "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022.
OPS planuje przystąpić do realizacji Modułu II tego Programu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, przez zwiększanie dostępu do tzw. "opieki na odległość".
 
W ramach Programu seniorom w wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. "opasek bezpieczeństwa" wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:
 
• przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
• detektor upadku,
• czujnik zdjęcia opaski,
• lokalizator GPS,
• funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
• funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
 
Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu.
 
Udzielenie wsparcia w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego ani nie jest przyznawane w drodze decyzji administracyjnej.
 
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w Programie do 15 lutego 2022 r.
KONTAKT:      Ośrodek Pomocy Społecznej   786 024 413 Agnieszka Szarama
Informujemy, iż dnia 20 września 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, która wprowadziła m.in. dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła
oraz zmiany do ustawy o dodatku węgłowym.
 
Ustawa wprowadziła m.in. zmianę odnośnie gospodarstw domowych i daty zgłoszenia deklaracji w CEEB.- dotyczy osób, które zgłaszały wnioski od 17 sierpnia 2022 r.
gospodarstwa domowe -wyjaśnienie
 
1„w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.”
 
2 ,,w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.”
 
3 ,, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków ,do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.”
 
Od 1 lutego w ZUS można składać wnioski o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy 2022/2023, trwający od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 r. Program ma charakter powszechny, nie zmieniła się również istota świadczenia wychowawczego – przysługuje ono na każde dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochody, czy liczbę dzieci  w rodzinie.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że w dniu 29.09.2022r. rozpoczął wypłatę dodatków węglowych dla osób, które złożyły wnioski o ich przyznanie w od dnia 17 sierpnia 2022 r. i wnioski te zostały rozpatrzone pozytywnie.
 
Wypłata świadczenia nastąpi w formie wskazanej przez wnioskodawcę na wniosku o jego wypłatę tj. przelewem na wskazany numer rachunku bankowego lub w kasie Banku Spółdzielczego w Pysznicy (dla osób, które zadeklarowały odbiór dodatku w kasie banku –  pracownik OPS poinformuje telefonicznie kiedy ma się zgłosić ).

- realizowany w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 

 
W  Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy od lutego 2022 r. rozpocznie się kwalifikacja klientów z terenu gminy Pysznica do odbioru żywności dla osób najbardziej potrzebujących w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym - Podprogram 2021. Zainteresowani mogą ubiegać się o pomoc żywnościową w  Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy.
 
Kryterium dochodowe uprawniające do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 wynosi  do 220% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej.
 
 Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wynosi:
 
- 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
 
- 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
 
- 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, (gaz sieciowy nie)
 
- 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
 
Wnioski można składać od 21 września do 30 listopada 2022 r.
 
W Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy pokój nr 10/734 414  440,
15/ 642 75 99.
Załączniki:
1. Wniosek
2. RODO
ZAPISY na wizyty pod numerem telefonu: 15 643 36 56, e-mailem:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przy pomocy formularza internetowego: https://bip.stalowowolski.pl/Zapisy_on-line
 
Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon lub przez Internet.
Bliższe informacje pod numerem podanym do zapisów.
 
 

INFORMACJA

Pomoc materialna o charakterze socjalnym  2022/2023

 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy  informuje o terminie naboru wniosków o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów na rok szkolny 2022/2023 – do dnia 15 września 2022     
        
(w przypadku słuchaczy kolegiów – do dnia 15 października danego roku szkolnego.)
 
Wnioski oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodów w miesiącu poprzedzającym  złożenie wniosku  (z sierpnia 2022 r.) należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do  15 września 2022 r.
 
Formularze można pobierać w  Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy ul. Wolności 277, lub na stronie internetowej OPS www.pysznica.e-ops.pl
 
Informację telefoniczną można uzyskać pod numerem, 15 642-58-35, 786 024 416, 15 642-52-11, 786 024 411, 786 024 413.
 
Kryterium dochodowe: miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć –  600,00 zł netto.
Składający wniosek: rodzice albo pełnoletni uczeń. Pełnoletni uczeń składa wniosek we własnym imieniu lub upoważnia rodzica.
Refundacja wydatków nastąpi po przedłożeniu rachunków lub faktur wystawionych na wnioskodawcę do wysokości przyznanego stypendium szkolnego.
Załączniki z miesiąca sierpnia, które należy dołączyć  do wniosku:
    1.  Zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
    2. Zaświadczenie  z zakładu pracy lub oświadczenie o wysokości dochodów netto  z miesiąca 
        poprzedzającego złożenie wniosku w ilości …… sztuk.
    3. Zaświadczenie  lub oświadczenie o otrzymywaniu stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.
    4. Zaświadczenie z Urzędu Pracy lub oświadczenie o wysokości pobieranego zasiłku.
    5. Zaświadczenie lub nakaz płatniczy z Urzędu Gminy o liczbie hektarów przeliczeniowych. 
    6. Odcinek renty/emerytury/świadczenia przedemerytalnego lub oświadczenie.
    7. Zaświadczenie lub oświadczenie o innych dochodach uzyskanych przez członków rodziny - …… sztuk.
 
Wnioski do pobrania u pracowników socjalnych oraz na stronie internetowej: www.pysznica.e-ops.pl
 
Ze względu na ograniczenia spowodowane ogłoszonym stanem epidemii zachęcamy  osoby do wykorzystania elektronicznej formy złożenia wniosków o dodatek osłonowy.
 
Zostań w domu, załatw sprawę bez wychodzenia z domu.
 
Krok 1 Wypełnij dokładnie wniosek wraz załącznikami i podpisz.
Krok 2  Zeskanuj kompletnie wypełniony wniosek.
Krok 3 Zaloguj się do portalu ePuap, następnie wybierz z katalogu spraw na
Krok 4 Podpisz wniosek bezpłatnym profilem zaufanym lub podpisem zaufanym/ kwalifikowanym.
Krok 4a Jeśli nie masz profilu zaufanego, sprawdź czy możesz złożyć profil za pośrednictwem Twojego konta on-line bez wychodzenia z domu(serwis zewnętrzny)
Krok 5 W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcie otrzymasz odpowiedź na wskazany we wniosku adres email.
Krok 6 Jeśli rozstrzygnięcie w sprawie dodatku osłonowego zakończy się negatywnie decyzję administracyjną otrzymasz za pośrednictwem portalu ePuap na Twoją skrzynkę na portalu GOV.pl.
Załączniki:
 
Dzisiaj (17 SIERPNIA 2022 ROKU) wchodzą w życie przepisy nowego rozporządzenia ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy. Oznacza to, że gospodarstwa domowe mogą już przystąpić do wnioskowania w swojej gminie o wypłatę 3.000,- zł dodatku na zakup węgla.
 
W Gminie Pysznica wnioski o dodatek węglowy można składać  w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy ul. Wolności 277, 37-403 Pysznica
Od dnia 18 sierpnia można składać wnioski o dodatek węglowy w formie elektronicznej, który można pobrać ze strony; www.pysznica.e-ops.pl a od dnia 22 sierpnia w formie papierowej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy.
 

Załączniki:

 Informujemy, że osoby zamieszkałe w gminie Pysznica mogą pobrać i składać w Ośrodku Pomocy Społecznej  w Pysznicy wnioski o dodatek osłonowy od 11- go stycznia (wtorek) 2022 r.
           
Dla wniosków złożonych do dnia 31.07.2022 r. liczą się dochody za rok 2020.
Dla wniosków złożonych od dnia 01.08.2022 r. liczą się dochody za rok 2021.
 
Wypłata dodatków zostanie zrealizowana w 2022 r. w 2 równych ratach;
 tj. do 31 marca i do 2 grudnia. 
 
Ci, którzy nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. 
 
Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.
 
Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po dniu 31 pażdziernika 2022 r . pozostawia się bez rozpatrzenia
 

wegiel

Informujemy, że w dniu 12 sierpnia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022, poz. 1692).
Realizatorem zadania w imieniu Gminy Pysznica będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy. Szczegółowe informacje dotyczące terminów i sposobów składania wniosków  oraz jego wzór (po opublikowaniu) przekażemy Państwu odrębną informacją, która będzie dostępna na stronie internetowej OPS-u.
 
Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania  jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec na paliwo stałe wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa  w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022, poz. 438). Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.
 
Dodatek węglowy wynosi 3000 zł zarówno dla gospodarstwa jednoosobowego jak i wieloosobowego i będzie wypłacany jednorazowo.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
  a. osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
  b. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe  wieloosobowe).
 
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
 
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
 
Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, trzeba będzie złożyć wniosek do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będą mogli otrzymać opalający swoje domy węglem kamiennym bądź jego pochodnymi.
 
Załącznik:
 
 

Rada Ministrów przyjęła 14 lipca 2021 r. rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wyższe kryteria zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać nie tylko wyższe świadczenia pieniężne, ale objąć wsparciem także większą liczbę osób i rodzin. Dotyczy to w szczególności zasiłków: stałego, okresowego i celowego.
Nowe kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej to:
• dla osoby samotnie gospodarującej –  776 zł (wzrost o  11%),
• dla osoby w rodzinie – 600 zł (wzrost o  14%).
 

trwa nabór wniosków

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy
informuje o terminie składania wniosków
na okres 2022/2023 

- świadczenia rodzinne

Prawo do świadczeń rodzinnych będzie ustalane na okres
od dnia 1 listopada 2022 r. do dnia 31 października 2023 r
.

  • od 01 lipca 2022 r. składamy wnioski elektroniczne
    za pomocą portalu Emp@tia>, portalu PUE ZUS oraz kanały bankowości elektronicznej.
  • od 01 sierpnia 2022 r. składamy wnioski tradycyjnie (papierowo)
    w OPS w Pysznicy pokój nr 5 codziennie w godzinach 700 -   15 00

Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz jego wypłaty uzależniony jest od momentu złożenia wniosku.
Poniżej szczegółowe terminy:

Złożenie wniosku z wymaganymi dokumentami

Wypłata świadczenia

do 31 sierpnia 2022 r.

do 30 listopada 2022 r.

od 1 września 2022 r. do 31 października 2022 r.

do 31 grudnia 2022 r.

od 1 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

do 28 lutego 2023 r.

 

- świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego będzie ustalane na okres
od dnia 1 października 2022 r. do dnia 30 września 2023 r.

  • od 01 lipca 2022 r. składamy wnioski elektroniczne
    za pomocą portalu Emp@tia>, portalu PUE ZUS oraz kanały bankowości elektronicznej.
  • od 01 sierpnia 2022 r. składamy wnioski tradycyjnie (papierowo)
    w OPS w Pysznicy pokój nr 5 codziennie w godzinach 700 -   15 00

Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz jego wypłaty uzależniony jest od momentu złożenia wniosku.
Poniżej szczegółowe terminy:

Złożenie wniosku z wymaganymi dokumentami

Wypłata świadczenia

do 31 sierpnia 2022 r.

do 31 października 2022 r.

od 1 września 2022 r. do 30 września 2022 r.

do 30 listopada 2022 r.

od 1 października 2022 r. do 31 października 2022 r.

do 31 grudnia 2022 r.

od 1 listopada 2022 r. do 30 listopada 2022 r.

do 31 stycznia 2023 r.

od 1 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

do 28 lutego 2023 r.

Druki wniosków są dostępne w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pysznicy lub do pobrania na stronie:
Wzory wniosków o świadczenia dla rodzin (aktualizacja na dzień 29.06.2021 r.) do stosowania na bieżący okres a także na okres 2021/2022 

Zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza kwoty 674,00 zł lub 764,00 zł  (w rodzinie z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności).
W okresie zasiłkowym 2022/2023 należy wykazać dochody za rok 2021 r. uwzględniając zmiany wysokości dochodów członków rodziny. 
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego, pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd jeśli egzekucja okazała się bezskuteczna.
 
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 900,00 zł.

Do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. Zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne potwierdzające wysokość wyegzekwowanych w 2021 r. alimentów.
 
------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Jak co roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy zorganizował paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących rodzin z Gminy.
 
Ta inicjatywa cieszy się dużym poparciem i dzięki zaprzyjaźnionym sklepom, każdy z dobrej woli mógł dołączyć do tego świątecznego gestu.
 
Dzięki zaangażowaniu pracowników OPS w Pysznicy i mieszkańców cztery rodziny otrzymały paczki żywnościowe, które zostały dostarczone przed Świętami Bożego Narodzenia.

„Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022 

Opaska na odległość Program "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022

 (usługa opieki na odległość – opaska bezpieczeństwa)

   
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że przystąpił do programu "Korpus Wsparcia Seniorów" Modułu II na rok 2022 ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, przez zwiększanie dostępu do tzw. "opieki na odległość".

W miesiącu maju 2022 r. 10 seniorów  w wieku 65+ z gminy Pysznica otrzymało  opaskę bezpieczeństwa na odległość. 
"opaska bezpieczeństwa" wyposażona jest  w  trzy następujące funkcje
• przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
• detektor upadku,
• funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa jest połączona z całodobowym Centrum monitoringu.

Koordynator programu; Agnieszka Szarama – pracownik socjalny tel.786 024 413/ 15 642 52 11
 
 
    
 
   
 
-----------------------------------------------------------------------