_______________________________________________________________

W godzinach od 7 00   do 14 00 codziennie,
pokój nr 3 Pani Anna Pędrak
telefon;  786 024 412; 15 642 52 39

________________________________________________________________

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny
 
1. Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
 
Do korzystania z programu są uprawnieni członkowie rodziny wielodzietnej:
 
1) rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;
2) małżonek rodzica;
3) dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.  o wspieraniu rodziny   i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm.2).
 
Z dniem  1 stycznia 2019 r. Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek ( art.4.1.4)) ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny – załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 września 2017 r. (poz. 1832).
 
2. Zasady wydawania Karty Dużej Rodziny
 
1. Karta jest przyznawana na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
2. Karta jest przyznawana bezpłatnie.
3. Przyznanie Karty nie wymaga wydania decyzji administracyjnej
4.Wniosek o przyznanie Karty oraz wniosek o wydanie duplikatu Karty składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.
 
5. Składając wniosek o przyznanie Karty, okazuje się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających uprawnienie do przyznania Karty, w szczególności:. 
 
1)w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;
2) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
3) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
4) w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
5) w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie   o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
6) w przypadku osób, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – zaświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
 
3. Finansowanie Karty Dużej Rodziny ?
 
Koszt realizacji programu przez gminę jest finansowany ze środków budżetu państwa.
 
4. Od kiedy można składać wnioski o Kartę Dużej Rodziny ?
Wnioski o Kartę Dużej Rodziny  można składać od dnia 16 czerwca 2014 r.
 
Dodatkowe informacje można uzyskać korzystając ze stron internetowych:
1) www.rodzina.gov.pl                  
2) www.mpips.gov.pl - tu znajduje się pełna lista firm i instytucji, które włączyły się do programu
3) www.pysznica.ops.pl
4) www.pysznica.pl  
 
 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że oprócz Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny jest również Wojewódzka Karta Dużej Rodziny w Rzeszowie.
 
Zapraszamy mieszkańców gminy  Pysznica do skorzystania z tej karty.
Wszelkie informacje na temat możliwości uzyskania wojewódzkiej  karty i z tego tytułu ulg  można znaleźć na stronie internetowej
 
 
 
 
 
 
Jednostka koordynująca Program „Wojewódzka Karta Dużej Rodziny”
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie
ul. Hetmańska 120
35–078 Rzeszów
tel. 17 850 83 21
e–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Celem wprowadzenia Wojewódzkiej Karty Dużej Rodziny jest: 
1. promowanie dużej rodziny oraz działań na rzecz wzmocnienia jej kondycji,
2. poprawę warunków życia dużych rodzin,
3. wspieranie funkcji rodzicielskiej poprzez wyrównanie szans rozwoju dzieci wychowywanych w rodzinie,
4. zachęcanie do wspólnego spędzania czasu w szczególności korzystając z dóbr kultury i innych na terenie województwa podkarpackiego,
5. budowanie przychylnego klimatu lokalnego, sprzyjającego podejmowaniu  korzystnych demograficznie decyzji dla rozwoju dużej rodziny.
 
Wojewódzka Karta Dużej Rodziny to system ulg i zniżek wspierający rodziny wielodzietne i zastępcze zamieszkujące i zameldowane na terenie Województwa Podkarpackiego wychowujące troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub 25 lat w przypadku kontynuacji nauki.
 
Wojewódzka Karta Dużej Rodziny adresowana jest do każdego członka rodziny, pozwala na ulgowe wstępy do instytucji kultury i oświaty prowadzone przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.
 
Program „Wojewódzka Karta Dużej Rodziny” jest Programem otwartym, pozwala na przystąpienie do jego realizacji innych instytucji i podmiotów, także nie samorządowych po uprzednim podpisaniu stosownych porozumień.