Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy informuje, że w okresie od 2 września do 16 września 2024 roku, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych w terminie od 2 września do 15 października 2024 roku można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2024/2025.

Wnioski będą przyjmowane w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przez  pracowników socjalnych danego rejonu zamieszkania wnioskodawcy w godzinach od 7.00 do 15.00.

Druki wniosków będą dostępne:

  • w miejscu przyjmowania wniosków,
  • na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Pysznicy   
     

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 15 642-58-35, 786 024 41615 642-52-11, 786 024 413.

Kryterium dochodowe uprawniające do ubiegania się o stypendium szkolne - miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie może być większa niż kwota 600,00 zł.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO UBIEGANIA SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE:

  1. wypełniony wniosek, który zawiera w szczególności:
    1. imię i nazwisko ucznia i jego rodziców;
    2. miejsce zamieszkania ucznia;
    3. pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna;
    4. oświadczenie o sytuacji rodzinnej i dochodowej;
  1. dokumenty potwierdzające dochód rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (np. zaświadczenie od pracodawcy o wynagrodzeniu netto):
  • Zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
  • Zaświadczenie z zakładu pracy lub oświadczenie o wysokości dochodów netto .
  • Zaświadczenie lub oświadczenie o otrzymywaniu stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.
  •   Zaświadczenie z Urzędu Pracy lub oświadczenie o wysokości pobieranego zasiłku.
  •  Zaświadczenie lub nakaz płatniczy z Urzędu Gminy o liczbie hektarów przeliczeniowych.
  • Odcinek renty/emerytury/świadczenia przedemerytalnego.
  • Zaświadczenie lub oświadczenie o innych dochodach uzyskanych przez członków rodziny.
  • zaświadczenie (lub oświadczenie) wydane przez właściwy organ podatkowy w podatku rolnym o ilości hektarów przeliczeniowych
    lub decyzję wymiarową w podatku rolnym.

Tym samym na dochód składają się:

wszystkie dochody członków wspólnego gospodarstwa domowego. Ustalanie dochodu bez względu na źródło i tytuł oznacza dochód wypłacony przez każdego płatnika i na podstawie każdego tytułu prawnego. Może to być dochód m.in. wynikający ze stosunku pracy, umowy zlecenia lub o dzieło, pracy dorywczej, świadczeń rodzinnych i pielęgnacyjnych, otrzymywania rent i emerytur, alimentów/funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla bezrobotnych, czynszu dzierżawnego, działalności gospodarczej, prowadzenia gospodarstwa rolnego, otrzymywania stypendiów stażowych i szkoleniowych, zasiłków okresowych, zasiłków stałych, dodatku mieszkaniowego oraz energetycznego, stypendiów z innych źródeł np. z tytułu nauki zawodu itp.).
W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia (lub oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie (lub oświadczenie) o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. W takim przypadku do składanego wniosku dołącza się także prośbę o wydanie zaświadczenia.

 

Do dochodu nie wlicza się:

  1. jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
  2. zasiłku celowego, świadczenia wychowawczego;
  3. pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty;
  4. wartości świadczenia w naturze;
  5. świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;
  6. dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.

Przyznane stypendium szkolne w formie pomocy rzeczowej można wykorzystać m. in. na zakup:

  1. podręczników, biurka, krzesła do biurka
  2. pomocy szkolnych (zeszytów, przyborów i plecaków szkolnych, słowników, encyklopedii, programów edukacyjnych na CD, lektur szkolnych);
  3. odzieży sportowej w zakresie niezbędnym na wychowanie fizyczne (strój gimnastyczny, dresy, bluzy, spodnie sportowe obuwie sportowe, strój kąpielowy itp.), a także mundurka szkolnego;
  4. niezbędnego oprogramowania komputerowego oraz oprzyrządowania (np. monitor, klawiatura, myszka).

Przyznane stypendium szkolne w formie pomocy rzeczowej może też zostać wykorzystane na opłacenie/pokrycie:

  1. wyjazdu śródrocznego organizowanego przez szkołę (do kwoty przyznanego miesięcznie stypendium szkolnego) na podstawie zaświadczenia wystawionego przez szkołę, zawierającego informacje na temat wyjazdu ucznia na „zieloną szkołę”: kosztów, terminu wyjazdu, kwoty dofinansowania, nr konta na które ma być dokonany przelew;
  2. abonamentu internetowego (obejmującego okres od września do czerwca) na podstawie faktur Vat wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty za konkretny miesiąc;
  3. udziału w wycieczkach szkolnych, zajęciach kulturalnych i sportowych organizowanych przez szkoły (np. wyjścia do kina, teatru itp.) na podstawie zaświadczenia wystawionego przez szkołę potwierdzającego kwotę wydatku poniesionego przez rodzica.

Przyznane stypendium szkolne w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych może zostać wykorzystane na opłacenie:

  1. pozalekcyjnych zajęć edukacyjnych poszerzających wiedzę i zainteresowania uczniów (np. zajęcia sportowe organizowane przez kluby sportowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, kursy języków obcych itp.) na podstawie rachunków imiennych bądź faktur lub zaświadczeń wystawianych przez instytucje organizujące zajęcia.

Przyznane stypendium szkolne w formie pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania może zostać wykorzystane na opłacenie:

kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych uczących się poza Chorzowem) na podstawie faktury za zakupiony bilet miesięczny.

Załączniki:

Wniosek na 1 lub 2 dzieci
Wniosek na 3 lub więcej dzieci